Słaby sen a zdrowie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny w ich życiu jest… sen. Wbrew powszechnej opinii sen ma ogromne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. No i warto zauważyć, że to właśnie sen jest najlepszym kosmetykiem. Tylko w czasie nocnego odpoczynku nasz mózg jest w stanie się zregenerować, naprawić uszkodzenia, usystematyzować zdobyte za dnia informacje.

Można śmiało stwierdzić, że sen pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wiele osób twierdzi, że sen no zwykła strata czasu. Po co spać, jak można wspomóc się kawą, napojem energetyzującym czy tabletką pobudzającą. Współczesne jednostki wolą w coraz to większym stopniu wydłużać okres aktywności dobowej kosztem odpoczynku – snu. Należy powiedzieć to wprost – słaby bądź całkowity brak snu może doprowadzić do śmierci i to znacznie szybciej, aniżeli np. brak jedzenia. Z licznych badań wynika, że już trzy noce be snu czy z tzn. „rwanym snem” (dosypianiem kilka razy na dobę po parę – parędziesiąt minut) znacząco pogarsza naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Brak snu osłabia pamięć oraz zdolność koncentracji, co więcej znacząco obniża odporność organizmu na czynniki chorobotwórcze, a za sprawą obniżonej koncentracji, zwiększa ryzyko wypadków. Jak widać, sen to zdrowie.

W nocy, podczas snu, następuje regeneracja organizmu, a co za tym idzie, naprawa uszkodzeń powstałych w czasie dnia w mózgu. Podstawową funkcją snu jest odnowa fizyczna ośrodkowego układu nerwowego. W czasie najgłębszej fazy snu (czwartej), gdy aktywność mózgu ogranicza się do minimum, mózg regeneruje się na poziomie komórkowym. W fazie REM, w czasie której tworzą się tzn. marzenia senne, mózg porządkuje, segreguje i systematyzuje informacje zdobyte w ciągu dnia. Dodatkowo, w tym momencie dochodzi do regeneracji neuroprzekaźników. Warto zaznaczyć, że przy braku snu, gdy neuroprzekaźniki nie mogą zostać odbudowane, dochodzi do problemów natury psychicznej tzn. depresji.

Sen jest niezwykle ważny dla osób młodych, gdyż to właśnie w nocy dochodzi do tzn. utrwalania śladów pamięci (zapamiętywania nowych informacji). Sen sprzyja również rozwiązywaniu problemów i pokonywaniu trudności. Oczywiście, sen wpływa również na nasze zdrowie fizyczne. Nocą, wszystkie nasze komórki oraz organy ulegają regeneracji. Zaburzenia snu prowadzą do licznych problemów natury zdrowotnej, w tym chorób krążenia. Co ciekawe, jednostki, które śpią mniej aniżeli 7 godzin dziennie są bardziej podatne na wystąpienie cukrzycy, aniżeli osoby, które śpią 8 godzin. Naukowcy udowodnili również, że optymalna dawka snu ma ogromne znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Przedstawicielki płci pięknej, które śpią za mało są o ponad 60 proc. bardziej narażone na raka piersi, zaś mężczyźni na raka prostaty.

Sen jest ważny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn – niezależnie od wieku. Wiadomo, że czym jesteśmy starsi, tym mniej godzin potrzebujemy na pełną regenerację. Nie zaleca się jednak ograniczania godzin snu poniżej 7-8 na dobę.

Rating: 2.0. From 2 votes.
Please wait...