Problemy ze snem? Poznaj skuteczne metody na jego poprawę!

Dobry, wysokojakościowy sen ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nasza aktywność w ciągu dnia, a także zdrowie. Jeżeli zdarza Ci się przysypiać w ciągu dnia, walczysz z zamykającymi się powiekami w pracy czy na uczelni, budzisz się z bólem głowy czy masz problemy z szybkim zaśnięciem to znak, że musisz coś zmienić w sowim życiu. Nie wiesz od czego zacząć? Poznaj skuteczne metody na poprawę snu!

W XXI wieku, w dobie wszechobecnej globalizacji i postępu cywilizacyjnego, głównym negatywnym czynnikiem wpływającym na jakość snu jest… technika. Dokładniej rzecz ujmując urządzenia elektroniczne – telefon komórkowy, tablet, laptop etc. Naukowcy wyraźnie wskazują, że szykując się do snu, już na godzinę przed pójściem do łóżka powinniśmy zrezygnować z „zabawy” urządzeniami elektrycznymi – rozmowy przez telefon komórkowy, oglądania TV, pracy na komputerze czy gry na tablecie. Zamiast tego, winniśmy… czytać. Oczywiście, kluczem do sukcesu jest tutaj papierowa książka (nie żadne czytniki). Niebieskie światło wydzielane przez wspomniane urządzenia zaburza proces produkcji melatoniny – hormonu snu. Zaburzenia tego cyklu mają znaczący wpływ na szybkość zasypiania oraz jakość snu.

Relaks, relaks i jeszcze raz relaks. Nastały takie czasy, że każdy z nas jest zabiegany i to nie od poniedziałku do piątku, ale również w weekendy. Praca, nauka, dom, obowiązki – pewnych rzeczy nie da się „przeskoczyć”. Co zatem możemy zrobić z tym fantem? Tutaj kluczem do sukcesu będzie wieczorny rytuał relaksacyjny. Zależnie od naszych preferencji (i płci) mogą być to: letnie kąpiele, masaże, krótkie ćwiczenia rozciągające (wyłącznie rozciągające), chłodne prysznice, a także… malowanie (polecam obecnie modne kolorowanki dla dorosłych), czytanie książek, czy spisywanie własnych myśli (coś na wzór pamiętnika).

Zdrowy sen to regularny sen. Mówiąc prościej, jeżeli chcemy poprawić jakoś naszego snu, musimy kłaść się spać i wstawać o tych samych godzinach, niezależnie od tego, czy jest to weekend czy nie. Wiem, że wielu osobom może się to nie spodobać, ale leniuchowanie w sobotę czy niedziele w łóżku do późnych godzin popołudniowych dereguluje cały nasz rytm dobowy. Organizm to dziwna maszyna, która wręcz uwielbia… rutynę. Jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu – i w nocy, i w dzień – musimy współpracować z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym.

Denerwują Cię dźwięki dochodzące z innych części domu czy z mieszkania obok? To normalne, wiele osób nie jest w stanie zasnąć, gdy słyszy nawet to najcichsze szumy. W tym wypadku doskonale sprawdzą się zatyczki do uszu. Wbrew powszechnej opinii, nie są one niezdrowe czy niebezpieczne dla słuchu. Wystarczy, że kupimy produkt certyfikowany. Taki znajdziemy w aptece czy w sklepach BHP.

Oczywiście, istnieje znacznie więcej sposób na poprawę snu. Jednakże, wdrożenie tych kilku już powinno nam pomóc. Nie zwlekaj i wypróbuj każdą z nich. W końcu – co masz do stracenia?

 

No votes yet.
Please wait...