10 metod na lepszy sen

Nie da się ukryć, że jakość snu ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. „Zarywanie nocki” może znacząco odbić się na naszym zdrowiu – co ciekawe nie tylko fizycznym, ale również psychicznym. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby codzienny odpoczynek przynosił jeszcze większe ukojenie i komfort. W tym artykule zebraliśmy najlepsze sprawdzone metody na poprawę jakości snu. Wdrożenie chociażby kilku z nich przyniesie nam szereg pozytywnych efektów i to niemal od razu. Poznaj 10 metod na lepszy sen!

Po pierwsze: bądź systematyczny.

Chodź spać i wstawaj o tej samej godzinie, niezależnie od tego czy jest weekendy czy też nie. Organizm szybko przyzwyczaj się do regularnego snu, co przełoży się na jego jakość.

Po drugie: nigdy nie przekładaj obowiązków ponad sen.

8 godzin snu to dawka optymalna dla każdego. Ustal sobie konkretną godzinę, o której kładziesz się spać. Nastaw sobie budzik i gdy zadzwoni, zostaw wszystkie niedokończone sprawy i idź do łóżka. Obowiązki „nie zając”!

Po trzecie: nie zapominaj o aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o zdrowy sen. Fizyczne zmęczenie tylko pogłębia sen. Oczywiście, wcale nie musisz zapisywać się na siłownię, wystarczy, że zamienisz autobus na rower, jazdę samochodem na spacery i windę na schody. 20 minut dziennie wystarczy! Uwaga – unikaj wysiłku fizycznego bezpośrednio przed snem, gdyż może on działać pobudzająco.

Po czwarte: rzuć palenie.

Nałogi działają niekorzystnie na cały organizm – również pogorszają jakość snu. Znajdź w sobie motywację i rzuć palenie. Efekty zauważysz już po pierwszym tygodniu.

Po piąte: zrezygnuj z drzemek.

Jeżeli masz problemy z zasypianiem, ogranicz drzemki w ciągu dnia. Jeżeli koniecznie musisz się przespać np. po pracy, zdecyduj się na jedną krótką drzemkę – do 45 minut.

Po szóste: zrezygnuj z kawy.

Nie od dziś wiadomo, że kofeina pobudza. Oczywiście substancja ta ma szereg pozytywnych, wręcz zdrowotnych właściwości. Jeśli jednak masz problemy z zasypianiem, powinieneś z niej zrezygnować albo ograniczyć się do picia kawy jedynie w godzinach przedpołudniowych.

Po siódme: ogranicz alkohol.

Oczywiście, nie całkiem. Po prostu unikaj picia alkoholu na noc – przed snem, gdyż zaburza on strukturę snu.

Po ósme: śpij w skarpetkach.

Może wydawać się to dziwne, ale odpowiednia temperatura stóp sprzyja szybkiemu zasypianiu.

Po dziewiąte: nie baw się telefonem przed snem.

Telefonem, tabletem, laptopem – dotyczy to wszystkiego, co ma jasny ekran. Niebieskie światło hamuje wydzielanie hormonu snu, a co za tym idzie – rozbudza organizm. Przed snem powinieneś się wyciszyć. Zamiast zabawy telefonem wystarczy, że poczytasz książkę (papierową).

Na koniec: zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni.

Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura utrudniają zasypianie. Pamiętaj, optymalna wynosi: 18-21 stopni Celsjusza. Jeżeli nie masz wentylatora w pokoju, w którym śpisz – kup zwykły termometr pokojowy i regularnie wietrz pomieszczenie.

Rating: 1.0. From 2 votes.
Please wait...